Jak uśmierzyć ból zęba

 

Paracetamol, ibuprofen czy pyralgina to leki, po które najczęściej sięgamy przy bólu zęba – i słusznie! Zanim jednak doczekamy się na wizytę u dentysty, wypróbujmy naturalne sposoby na złagodzenie dolegliwości. Pomogą goździki, szałwia, rumianek, kamfora, ocet z sodą i jodyna. Silny ból wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej – przychodnia ma obowiązek przyjąć wtedy pacjenta bez kolejki.

Ból zęba może dopaść nas nagle. Zanim doczekamy się na wizytę u dentysty, skutecznie zaburzy normalne funkcjonowanie. Ten jeden z najsilniejszych bólów nie pozwala pracować, uczyć się, skupić się czymkolwiek ani spokojnie zasnąć. W początkowej fazie często objawia się niewielkim dyskomfortem. Z czasem jednak może przerodzić się w ostre kłucie, pulsowanie czy tępy ucisk. Na szczęście możemy sporo zrobić, by złagodzić uciążliwe objawy.

To dobrze, że zęby bolą

Silny ból zęba pozwala odpowiednio zareagować, zanim rozwijający się stan zapalny zainfekuje zatoki. Nieleczony może doprowadzić nawet do zapalenia mózgu lub mięśnia sercowego! Zęby bolą nie bez powodu. Czym szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na uniknięcie niebezpiecznych powikłań.

Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest próchnica. Rzadziej – na przykład pęknięcie szkliwa. Częstym podłożem pojawiającej się nadwrażliwości jest opuszczenie się dziąsła, które powoduje odsłonięcie zębiny. Pacjentowi zwykle trudno jest ocenić, z jakiej przyczyny odczuwa ból. Zdarza się też, że jako ból zęba odczuwamy powiększony węzeł chłonny czy problem ze stawem żuchwowym. Ocenić to może tylko specjalista.

Leki na ból zęba

Z dolegliwościami bólowymi o lekkim nasileniu poradzą sobie leki z grupy NLPZ. Wśród nich można wymienić np. paracetamol czy aspirynę. Gdy ból jest silny, skuteczniejsze okażą się leki zawierające ibuprofen. Jeśli dolegliwościom towarzyszy nieprzyjemne pulsowanie i obrzęk, prawdopodobnie stan zapalny dotknął już miazgi i korzenia zęba. Do czasu przyjęcia w gabinecie stomatologicznym można łagodzić ból pyralginą. Najlepsze okażą się leki w czopkach – działają szybciej niż tabletki doustne i nie podrażniają żołądka.

Naturalne sposoby na ból

Właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne wykazują np. szałwia i rumianek. Płukanie jamy ustnej naparami z tych zieli uśmierzy stan zapalny dziąseł. Pomoże też żucie pączków kwiatowych z drzewa goździkowego. Z kolei olejek goździkowy przydaje się przy wyraźnych ubytkach w zębie. W bolące miejsce należy włożyć nasączony nim wacik. Podobne właściwości wykazują olejek kamforowy i jodłowy oraz krople walerianowe.

Uciążliwy ból złagodzi też płukanka z wody, łyżeczki soli oraz 6 kropel jodyny. Bolący ząb można również obłożyć specjalnie przygotowaną papką z 2 łyżeczek sody rozpuszczonych w 2 łyżeczkach octu.

Z bólem do dentysty

Warto pamiętać, iż silny ból zęba nie powinien nikogo zmuszać do kosztownej wizyty w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Gdy ząb boli, każda przychodnia przyjmująca pacjentów w ramach kontraktu z NFZ ma obowiązek przyjąć pacjenta bez zapisu. Warto zgłosić się do dentysty jak najszybciej – ból zęba nie minie samoistnie, konieczne jest jak najszybsze leczenie.