para młoda

Co warto wiedzieć przed zawarciem ślubu kościelnego?

Ślub kościelny jest uważany za jedną z najpiękniejszych ceremonii, nic więc dziwnego, że decydują się na niego nawet te osoby, które na co dzień nie są najbardziej oddane wierze. Jego zawarcie wiąże się jednak z pewnymi formalnościami, warto więc poznać je z odpowiednim wyprzedzeniem.

W kancelarii parafialnej

sukienka ślubnaOsoby, które zastanawiają się nad ślubem kościelnym, swoje pierwsze kroki powinny skierować do kancelarii parafialnej w miejscu, w którym planują zawrzeć związek małżeński. Najlepiej udać się tam przynajmniej pół roku przed ceremonią. Pozwoli to na odbycie w komfortowych warunkach nauk przedślubnych, a jednocześnie da pewność, że ślub odbędzie się w upragnionym przez parę terminie. W kancelarii należy przedstawić dowód osobisty oraz metrykę chrztu, właśnie te dokumenty są bowiem niezbędne do spisania protokołu przedślubnego. Potem można udać się już do własnych parafii, aby zapłacić w nich za ogłoszenie zapowiedzi, co jest warunkiem koniecznym do zawarcia małżeństwa. Zwykle zapowiedzi są głoszone przez dwa kolejne tygodnie po spisaniu protokołu przedślubnego, a po ich wygłoszeniu para otrzymuje stosowny dokument.

W Urzędzie Stanu Cywilnego

Decyzja o zawarciu ślubu kościelnego nie zwalnia młodych z obowiązku odwiedzenia Urzędu Stanu Cywilnego. Należy tam udać się z dowodem osobistym i skróconym odpisem aktu urodzenia, warto też pamiętać o tym, że wdowcy potrzebują także aktu zgonu współmałżonka. W USC na podstawie wspomnianych dokumentów wystawiane jest zaświadczenie mówiące o tym, że nie istnieją okoliczności, które uniemożliwiają zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie to jest ważne przez sześć miesięcy i należy dostarczyć je do kancelarii parafialnej.

na ślubie

Spisywanie Aktu Ślubu

Zwyczajowo spisywanie aktu ślubu ma miejsce na tydzień przed ceremonią zaślubin. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby zrobić to już w dniu ślubu. W czasie tej wizyty należy mieć ze sobą potwierdzenie ukończenia nauk przedmałżeńskich, wygłoszenia zapowiedzi oraz spowiedzi przedmałżeńskiej. Świadkowie muszą mieć przy sobie dowody osobiste.